2 Aralık 2016 Cuma

Muggle Postası #1 // Harry Potter, Tenten ve Hobbit'in Okul Müfredatında Olduğu Bir Ülke DüşününHarry Potter, Tenten, Hobbit Hindistan'da 2017'den itibaren ICSE* Kurumu Müfredatına girecek!

*ICSE ( Indıan Certificate of Secondary Education ) : Dil ve sosyal bilimler ağırlıklı orta öğretim kurumu.

Eğer büyük bir Harry Potter hayranıysanız, Orta Dünya'nın var olduğuna inanıyorsanız ve sık sık Kaptan Haddock ile bir maceraya atılmanın hayallerini kuruyorsanız, bir de ICSE kurumunda okuyorsanız bu yeniliğe bayılacaksınız. Geri kalanlarınız, kıskançlıktan patlayabilir!

Öğrencilerin, yüzyıllar önce yaşamış yazar ve şairlerin eserlerindeki örtülü ifadelerin derin anlamı çıkarsınlar diye zorlandığı o İngilizce derslerini hatırlıyor musunuz? 

Yazar şöyle yazmıştır : "Bir perde kapatıyor pencereyi. Mavi."

İngilizce öğretmeni bunu şöyle yorumlar : "Mavi, yazarın hayatındaki melankoliyi ifade eder. Mavi bir perdenin onun  hayal kırıklıklarıyla dolu hayatını temsil eden pencereyi kapatması aslında onun derin bir keder ve pişmanlık içinde olduğunu anlatır."

Yazarsa aslında şunu kastediyordur : "Lanet olası perde MAVİ!"


İşte bu yöntem değişmek üzere! Hindistan'daki ICSE kurumu, 2017-18 öğretim yılından başlamak üzere Harry Potter kitaplarını, müfredatına dahil etti.

Öncelikli olarak Victoryan Çağı yazar ve şairlerine odaklanan eski müfredata kıyasla bu oldukça radikal bir değişim. 

Harry Potter ile birlikte kurul, Tenten, Asterix, Amerikan çizgi roman yazarı Art Spiegelman'ın Holokost serisi Maus, Sherlock Holmes ve Charles Dickens klasikleri gibi eserleri de orta okul öğrencilerine sunacak. 

Ayrıca haberlere göre Anne Frank'in ve Malala'nın yaşam öyküsü de müfredat da yer bulacak. 

Kısacası artık öğrenciler, çizgi romanlarını ve sevdikleri kitapları sıralarının altına saklamak zorunda kalmayacak!Kaynaklar :
- fistpost.com
- huffingtonpost.com
- storypick.com


Hindistanlı öğrencilerimize hayırlı olsun diyor ve hiç hasetlenmiyoruz arkadaşlar.

:D


Not : Umarım bu yazı dizisi hoşunuza gider ve ben de devam etme konusunda daha da heveslenirim. :')


4 yorum: