15 Ağustos 2016 Pazartesi

Ağustos Ortası Okuma MaratonuHerkese merhaba!

Bir önceki yazımda okuma bunalımında olduğumu söylemiştim-yazmıştım. Bu durumdan kurtulmanın bir yolu da sanırım bir maratonla sınırları zorlamak!

Youtube kanalını severek takip ettiğim Özlem Uçar geçenlerde bir maraton yapacağını duyurdu. Booktube hesapları, bloggerlar ya da bookstagram kullanan kitap kurtlarının hepsi bu maratona katılabilir. 

Beş gün sürecek bu maratonda Özlem'in belirlediği beş kural çerçevesinde kitap okuyacağız. Maraton 20 ağustosta başlayıp 25'inde bitecek. Kurallar şöyle şöyle;

1- Bir klasik okumak

2- Bir çocuk kitabı okumak

3- Bir çizgi roman okumak

4- Yeni aldığınız bir kitabı okumak

5- 5 kitap okumak ( Benim gibi bu kuralı anlamayanlar için : Beş kitap okumuş olmak için herhangi bir kitap okumanız gerektiğini söylüyor bu kural kısacası )
Ben kitaplarımı daha videoyu izlerken kafamda belirlemiştim zaten. İşte benim listem;

Klasik >> Bir Yaz Gecesi Rüyası / William Shakespeare

Çocuk Kitabı >> Bir Şeftali Bin Şeftali / Samed Behrengi

Çizgi Roman >> Kafalarına Bir Kurşun / Wilson & Matz

Yeni Aldığım Bir Kitap >> Albaya Mektup Yok / Gabriel Garcia Marquez

Herhangi Bir Kitap >> Hanım Ana'nın Cenaze Töreni / Gabriel Garcia Marquez
Bir de Özlem maraton boyunca sosyal medyada aktif olalım, bazı konularda paylaşımlar yapalım diye temalar belirlemiş. Onlar da şunlar;

1. Gün >> En kötü sonlu 5 kitap

2. Gün >> En sevdiğiniz 5 arkadaşlık

3. Gün >> En sevmediğiniz 5 karakter

4. Gün >> Bu yıl içinde okuduğunuz en iyi 5 kitap

5. Gün >> En sevdiğiniz 5 seri sonu
Her kitabın ardından kısaca kitap hakkındaki görüşlerimle bu temalara cevap vermek adına bir yazı yayınlamayı düşünüyorum. Düşününce çok yoğun görünüyor ama aynı zamanda eğlenceli de. Çok heyecanlıyım maraton için. 

Siz de katılın, ne kadar çok olursak, o kadar eğlenceli olur böyle etkinlikler. Daha ayrıntılı bilgi için Özlem'in videosunu izleyebilirsiniz >> tıktıkk


17 yorum:

 1. Güzel bir maratonmuş Gözde, iyi okumalar ;)

  YanıtlaSil
 2. Hadi kolay gelsin, umarım atlatırsın bu okuyamama durumunu bu şekilde ☺️ Ara ara bana da olan bir şey ama sonrası resmen pişmanlık😕

  YanıtlaSil
 3. Aslında benimde kendime böyle bir liste yapmam gerekiyor :) İyi okumalaaar ^^

  YanıtlaSil
 4. Daha başlığı görür görmez listede mutlaka bir Marquez kitabı bulunacağı içime doğmuştu sebepsizce.:D Umarım bu maraton tüm reading slumpa tutulmuş olanlara iyi gelir.^^

  YanıtlaSil
 5. Ben maratona değil de temalara katılmak istiyorum. Madde hazırlamak daha eğlenceli geldi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen ya, öyle de yapabilirsin bence.. :')

   Sil
  2. Listelerimi hazırlamaya başladım ama 1-2 soru sorsam vaktini çalmam umarım.
   En kötü sonlu 5 kitap derken bana göre sonunu sevmediğim kitaplar mı yoksa sonu mutlu bitmeyen kitaplar mı eklemem lazım?
   Bir de en sevdiğin 5 seri sonu derken seriyi değil, onun final kitabını alıyoruz sanırım.

   Sil
  3. En kötü sonlu kitapları ben sonunu sevmediğim kitaplar olarak aldım açıkçası. Ama diğer türlü de anlaşılabilir tabii. Evet, final kitabını baz alacağız :')

   Sil
 6. Geçekten eğlenceli görünüyor. kategoriler çok güzel ama ben bu aralar çok yoğun olduğum için katılamayacağım. darısı başka maratonlara :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Okuma bunalımımdan çıkmam için ihtiyacım olan bu maratondu sanırım :D Hazırlanması bile yetti :') Aynen, başka maratonlara artık :')

   Sil
 7. Ben de beşli olan etkinliklere katılırım muhtemelen. Çok güzel bir etkinlikmiş, ilk günü kaçırmış olsam da yine de sonunu sevmediklerimi listelerim sanırım :)

  YanıtlaSil