14 Kasım 2015 Cumartesi

A'dan Z'ye Kitap Tagi

Bu etkinliği Bir Otakunun Dünyası blogunda gördüm ve gerçekten çok hoşuma gitti. Hemen yapmak istedim ve yapıyorum. 1-) Almak istediğin kitapları nasıl seçersin?

Bir kitabın kapağı benim karar vermemde büyük bir rol oynuyor. Hatta birkaç tane sırf kapağı için aldığım ve hala okumadığım kitabım var. Arka kapak okumayı hiç sevmiyorum. Yorumlara, tavsiyelere göre alıyorum ben kitapları. Çoğu zamansa kafama estiği gibi...2-) Bir gün için kitap karakteri olsaydın,  hangi karakteri seçerdin?

Eleanor & Park 'dan Eleanor diyorum. Hatta bir şeyleri değiştirebilseydim Eleanorken olaylara bir güzel el atardım. Spoiler olmasın şimdi ama okuyanlar beni anlayabilirler.3.Çok sevdiğin(Aynı türden bir tane olmak şartıyla) beş yazar? 

- J.K Rowling
- V.C Andrews
- Cassandra Clare (Fantastik, aynı mı oldu ne?)
- Rainbow Rowell
- Jostein Gaarder4.Destansı savaş veya tarihi aşk hikayesi?

Destansı savaş.


5.En son okuduğun kitap?

William Shakespeare'den Othello. Neden bu kadar geciktirdiğimi bilmiyorum. 6.Favori kitap kapağın?


Henüz okumamış olsam da bu serinin kapaklarına bayılıyorum. Okumaya kıyamıyorum o ayrı. >> Ay Günlükleri Serisi'nden bahsediyorum, evet.


7.Giymek istediğin fantastik kahraman kostümü? 

Kostümden ziyade, hayalimdeki okul üniforması:

8.Hızlı okuma veya yavaş okuma?

Hızlı okuma, her ne kadar pek başarılı olamasam da.9.Issız bir adaya düşersen eğer yanına almak istediğin üç kitap karakteri?

- Katniss Everdeen ; Açlık Oyunları'ndan sonra Katniss'e adada hayatta kalmak vız gelir diye düşünüyorum.

- Mark Watney ; Mars'a bile ayak uydurabildiyse, adada yaşamak konusunda bayağı bir yardımı dokunur bana.

- Albus Wulfric Percival Brian Dumbledore ; olmadı, yaşayamadık adada, ölme noktasına geldik diyelim. Dumbledore sayesinde cisimlenip adadan kurtulabiliriz. 

Böyle de pragmatistim yani :D10.İnsanı mutsuz edebilecek bir kitap?

Aklıma gelen ilk kitap 'Kırmızı Pazartesi'. Ben neredeyse her kitapta ağlayan bir tipim. Mutlu sonlar bile gözlerimi doldurur filan. Ama ben hiç bir kitapta baştan sona ağladığımı hatırlamıyorum ya. Ne bileyim, ben mi çok duygusaldım o gün acaba.. Ama cidden ilk bölümden son bölüme kadar ağladım. Yorumuna da bir bakabilirsiniz >> tık


11.Japonya’nın yer aldığı bir kitap?

Öyle bir kitap okumadım hiç ama Death Note'un ilk cildini okumuştum. 

12.Kadın kahraman veya erkek kahraman?

Kadın kahraman. Nedenini tam olarak bilmiyorum ama kadın karakterlerin büyük şeyler yapıp cesur olmaları, insanlara örnek olmaları beni çok mutlu ediyor be.


13.Lanetli bir karakter?

Lanetli? Bu kelimeyi duyunca aklıma gelen ilk isim Hurley, Hurley Reyes. Lanetli bir karakter okududuğumu hatırlamıyorum, aklıma kimse gelmiyor malesef.14.Mutlu bir hayat için okumak fikrine katılıyor musun?

Evet. Okuyamadan mutlu olabileceğime inanmıyorum.


15.Nefret edilesi bir seri?

Okuduğum seriler içinde öyle ölesiye nefret ettiğim olmadı hiç. Ama en az sevdiğim olarak cevap vermem gerekirse, Beni Yalanlarımla Sev serisi derdim.16.Okuduğun kitaplar arasında hangisinin kurgu dünyasında yaşamak istersin?

Tabi ki Harry Potter büyücülük dünyası. Muggle olmakla bir derdim yok artık ama Hogwarts mektubu almayı çok ama çok isterdim. 


17.Ölünesi kitaplar?

Bu soruyu iyi anlamda alıyorum. Aslında geçenlerde fark ettim de okuduğum kitapları genelde beğeniyorum. Ya kötüsü denk gelmiyor ya da beklentileri gerçekten düşük bir insanım. Bilemedim ki. Neyse ölünesi kitaplardan bazıları;

- Kırmızı Pazartesi

- Marslı

- Golem ve Cin

- Hobbit

... Bu liste uzar gider. Neyse yakında 'enlerimi' paylaşmayı düşünüyorum zaten. 18.Perilerin geçtiği bir kitap?

Güneyli Vampir Serisi.19.Resim yapan bir karakter?Clary Fray ( Ölümcül Oyuncaklar)

20.Seri veya bağımsız?

Seri.


21.Şimdiye kadar okuduğun kitaplar arasında adıyla uyumlu en iyi üç kitap?

- Fırsatçı / Tarryn Fisher (Beni Yalanlarımla Sev Serisi #1)

- Sadece Dinle / Sarah Dessen

- Kırmızı Pazartesi / Gabriel Garcia Marquez ( Aslında kitabın orijinal adı 'İşleneceğini Herkesin Bildiği bir Cinayetin Öyküsü'. Çevirmen gerçekten isim konusunda doğru bir karar vermiş ve Türkçe ismi kitaba gerçeğinde daha çok uyuyor bence.)22.Tek taraflı aşkı anlatan en güzel kitap?

Genç Werther'in Acıları / Goethe


23.Uzaylılar veya hayaletler?

Hayaletler çünkü Supernatural sayesinde hayaletlerle nasıl başa çıkabileceğimi biliyorum, şükürler olsun ki.

24.Ütopik veya Distopik?

Distopik.


25.Vampir mi kurtadam mı?

Kurtadam. Çünkü onların yaşaması için sizin kanınıza ya da başka bir şeyinize ihtiyaçları yoktur. Sadece öfke kontrolü konusunda sorun çıkabilir, o da iksirle filan halledilir ya.26.Yorgan altında  korku kitabı okudun mu?

Hayır. Yorgan altında kitabı nasıl göreyim? o.O


27.Zombi mi vampir mi?

Vampir. Çünkü zombi beynimi yemek ister ve onunla hiçbir şekilde iletişim kuramam. Ama vampirle orta bir yol bulabileceğimize inanıyorum. 
Eğlenceli bir etkinlikti, soruları da çok beğendim. Oksijen Tüpü 'nü etiketliyorum.

Görüp beğenen herkes yapsın!

5 yorum:

 1. Yaptığına sevindim. :)
  Yalanlarımla sev beni serisi benim favori serilerimden.Tamam yazar psikopat olduğu için seride öyle ama yine de seviyorum. :D

  Marslıyı bende çok sevdim. <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet o serinin yazarı bir değişik.. Ben sadece ilk kitabı okurken zevk almıştım ama olsun, zevkler ve renkler işte.. Bu arada Marslı'yı sevmeyen ölsün ^^

   Sil
  2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

   Sil
 2. Bu mimi ben de yapacağım bir ara :-)

  Issız adada yanına alacağın kişilere bayıldım. Onlar yanındayken her yerden kurtulabilirsin :-)

  Kırmızı Pazartesi'nin orijinal adının İşleneceğini Herkesin Bildiği bir Cinayetin Öyküsü olduğunu bilmiyordum. Bu ismini ben daha çok sevdim.

  Supernatural'i TNT kanalında ben de isliyordum ama sonra bıraktım. Hâlâ devam ediyormuş. Vay be diyorum :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten düşünerek verdiğim bir cevaptı o ıssız ada sorusu :D Kırmızı Pazartesi'nin orijinal adı çok uzun bir kitap ismi için bence ve çok açık, çok açıklayıcı geliyor bana. Ama bir taraftan da insanı merak ettiren bir ifade barındırıyor. Kitaba zaten aşığım :D Supernatural evet, hala devam ediyor maşallah :D Oyuncular gözlerimizin önünde büyüdüler resmen :D

   Sil